Mobile Cinema, Villages and a Trunk full of Swiss films

Contemporary Swiss cinematic works should be available for viewing throughout all of Switzerland: that is the goal of Roadmovie. Every autumn, this mobile cinema travels over the Alpine passes and the Jura mountains to secluded communities, showing children's films in the local school in the afternoon, and presenting films for the general public in the evening.

Program 2017

11.09    Menznau LU  “Unerhört Jenisch” 20:00 Rickenhalle
             Gäste: Karoline Arn, Co-Regie und Erich Eicher, Protagonist
12.09    Menzingen ZG  “Usgrächnet Gähwilers” 19:30 Zentrum Schützenmatt              Gäste: Philippe Nauer, Schauspieler und
             Matthias Hungerbühler, Schauspieler

14.09    Halten SO  “Die göttliche Ordnung” 20:00 Mehrzweckanlag
             Gäste: Regula Begert, Unit Manager & Location Scout und
              Doris Tóth, Location Scout

15.09    Hochfelden ZH  “Usgrächnet Gähwilers” 20:30 Schulhaus Wisacher              Gast: Petra Beck, Schnitt

19.09    Gampel-Bratsch & Steg-Hohtenn VS  “Die göttliche Ordnung” 
             20:00 Turnhalle Schulhaus Steg
             Gast: Germaine Zenhäusern, Präsidentin Verein Zukunft
             Frau Unterbäch

21.09    Puplinge GE  “Ma vie de Courgette” 19:30 Salle communale
             Invité: Claude Barras, réalisateur et Vanessa Riera, costumière
22.09    Romanel-sur-Lausanne VD  “Heidi”  20:00 Salle polyvalente             

25.09    Undervelier JU  “Ma vie de Courgette” 20:00 Halle des Fêtes             
27.09    Sonvilier BE  “Ma vie de Courgette” 19:45 Salle communale
             Invitée: Marie-Eve Hildbrand, casting et direction d'acteurs
28.09    Péry-La Heutte BE  “Moka” 20:00 Salle de spectacle de Péry   
29.09    Val-de-Ruz – Cernier NE  “Heidi” 20:00 Ancienne salle de gymnastique
            
02.10    Villaz-Saint-Pierre & La Folliaz FR  “Ma vie de Courgette” 
             20:00 Salle communale de Villarimboud
             Invités: Shoko et Johann Rosti,création des marionnettes
03.10    Essertines-sur-Yverdon VD  “Calabria” 20:00 Grande salle
             Invité: José Russo et Jovan Nikolic, protagonistes
05.10    Mont-sur-Rolle VD  “Révolution silencieuse” 20:15 
             Grande Salle
             Invitée: Lila Ribi, réalisatrice
06.10    Yens VD  “Ma vie de Courgette” 20:00 Salle polyvalente de Praillon
             Invités: Shoko et Johann Rosti, création des marionnettes

09.10    Arbaz VS  “Ma vie de Courgette” 19:30 Salle de gym
             Invitée: Christel Grandchamp, costumière
10.10    Sembrancher VS  “Heidi” 19:30 Salle polyvalente             
12.10    Massongex VS  “Heidi” 20:00 Salle polyvalente             
13.10    Evionnaz VS  “Ma vie de Courgette” 19:30 Salle polyvalente
             Invités: Shoko et Johann Rosti, création des marionnettes

16.10    Vico Morcote TI  “La mia vita da Zucchina” 19:30 
             Centro Pizzora             
17.10    Terre di Pedemonte TI  “7 minuti” 20:30 Cavigliano
             Invitata: Elda Guidinetti, produttrice
19.10    Tschugg BE  “Usgrächnet Gähwilers” 20:00 Mehrzweckanlage
             Gast: Philippe Nauer, Schauspieler

23.10    Läufelfingen BL  “Usgrächnet Gähwilers” 20:00 
             Mehrzweckhalle Herrenmatt
             Gäste: Philippe Nauer, Schauspieler und
            Thomas Wüthrich, Kamera

24.10    SO  “Unerhört Jenisch” 20:00 Turnhalle
             Gäste: Werner Swiss Schweizer, Produzent
              Karoline Arn, Co-Regie und Erich Eicher, Protagonist

26.10    Leimbach AG  “Unerhört Jenisch” 20:15 Gemeindesaal
             Gäste: Karoline Arn, Co-Regie und Erich Eicher, Protagonist

30.10    Subingen SO  “Die göttliche Ordnung” 20:15 Mehrzweckgebäude
             Gast: Marietta Jemmi, Schauspielerin
31.10    Hittnau ZH  “Usgrächnet Gähwilers” 20:00 Singsaal
             Gast: Philippe Nauer, Schauspieler
02.11    Furna GR  “Die göttliche Ordnung” 19:30 Mehrzweckhalle
             Gast: Kristin Flückiger, Schauspielerin
03.11    Conters GR  “Usgrächnet Gähwilers” 20:00 Turnhalle
             Gäste: Martin Guggisberg, Regie, Ruth Schwegler, Schauspielerin
             und Philippe Nauer, Schauspieler


06.11    Tobel-Tägerschen TG  “Usgrächnet Gähwilers” 20:15 Turnhalle
             Gäste: Martin Guggisberg, Regie,
             Ruth Schwegler, Schauspielerin und Hans Ruchti, Schauspieler

07.11    Lengwil TG  “Die göttliche Ordnung” 20:00 Schule Illighausen
             Gäste: Marietta Jemmi, Schauspielerin
             und Regula Begert, Unit Manager & Location Scout

09.11    Gommiswald SG  “Usgrächnet Gähwilers” 20:15 
             Halle Zimmerei Baumann & Helbling
             Gäste Martin Guggisberg, Regie und Hans Ruchti, Schauspieler
10.11    Schlatt-Haslen AI  “Die göttliche Ordnung” 20:00
             Mehrzweckhalle Haslen
             Gäste: Jessica Hefti, Casting Statisten & Oldtimer und
              Finn Sutter, Schauspieler


13.11    Randa VS  “Usgrächnet Gähwilers”  
             Gäste: Martin Guggisberg, Regie, Ruth Schwegler, Schauspielerin,
            Philippe Nauer, Schauspieler und Thomas Wüthrich, Kamera

16.11    Andeer GR  “Unerhört Jenisch” 20:15 Mehrzweckhalle
             Gast: Martina Rieder, Co-Regie & Kamera
17.11    Poschiavo GR  “7 Minuti”